İçeriğe geç

Dörtyol Mahalleleri

Dörtyol İlçesi

Dörtyol mahalleleri, Dörtyol ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz beşinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay’ın ilçesi olan Dörtyol, Hatay’ın yerleşim yerlerinden biridir. Dörtyol İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 342 km2’dir. Dörtyol ilçesinin rakımı ise 48 m olarak hesaplanmıştır. Dörtyol ilinin Kuzeyinde Erzin, doğusunda ise Hassa, Güneyinde ise Payas ilçeleri bulunmaktadır. Dörtyol ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dörtyol İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dörtyol ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 127.399 nüfusa sahiptir.

Dörtyol ilçesini coğrafi konumu ise 36° 50′ 36.0852” Kuzey ve 36° 13′ 17.6340” Doğu gps koordinatlarıdır.

Dörtyol Mahalleleri

Dörtyol ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Dörtyol ilçesinin 3 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dörtyol mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Numune Evler mahallesi, Özerli mahallesi ve Ocaklı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kapılı mahallesi, Çatköy mahallesi ve Konaklı mahalleleridir.

Dörtyol mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DÖRTYOL MAHALLELERİ

 1. Altınçağ Mah.
 2. Çatköy Mah.
 3. Çaylı Mah.
 4. Kapılı Mah.
 5. Karakese Mah.
 6. Kışlalar Mah.
 7. Konaklı Mah.
 8. Kuzuculu Mah.
 9. Numune Evler Mah.
 10. Ocaklı Mah.
 11. Özerli Mah.
 12. Sanayi Mah.
 13. Yeniyurt Mah.
 14. Yeşil Mah.
 15. Yeşilköy Mah.

Dörtyol Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dörtyol mahalleleri İlk Kurşun Kültür Sanat Ve Turunçgil Festivali, İlk Kurşun Anıtı, İlk Kurşun Müzesi Ve Atatürk Evi, Kırık Köprü Ve Mancınık Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Hatay ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Dörtyol Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Defne Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…