Dörtdivan Mahalleleri

Dörtdivan İlçesi

Dörtdivan mahalleleri, Dörtdivan ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu’nun ilçesi olan Dörtdivan, Bolu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Dörtdivan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 634 km2’dir. Dörtdivan ilçesinin rakımı ise 1.168 m olarak hesaplanmıştır. Dörtdivan ilinin Kuzeyinde Yeniçağa, doğusunda ise Gerede, batısında Bolu merkez, Güneyinde ise Kıbrıscık ilçeleri bulunmaktadır. Dörtdivan ilçesi Karsal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dörtdivan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dörtdivan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.585 nüfusa sahiptir.

Dörtdivan ilçesini coğrafi konumu ise 40° 43′ 14.7504” Kuzey ve 32° 3′ 44.9172” Doğu gps koordinatlarıdır.

Dörtdivan Mahalleleri

Dörtdivan ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Dörtdivan ilçesinin 26 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dörtdivan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çavuşlar mahallesi, Kadılar mahallesi ve Kargıbayramlar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hacetler mahallesi, Çitler mahallesi ve Deveciler mahalleleridir.

dörtdivan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DÖRTDİVAN MAHALLELERİ

  1. Adakınık Mah.
  2. Bayramlar Mah.
  3. Çavuşlar Mah.
  4. Çitler Mah.
  5. Deveciler Mah.
  6. Hacetler Mah.
  7. Kadılar Mah.
  8. Kargıbayramlar Mah.

Dörtdivan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dörtdivan mahalleleri, Kartalkaya, Bizans Kale Kalıntısı, Himmet Dede Türbesi, Ayvadibi Şifalı Suyu Ve Geleneksel Dörtdivan Evleri gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Dörtdivan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bolu Merkez Mahalleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…