İçeriğe geç

Doğanyol Mahalleleri

Doğanyol İlçesi

Doğanyol mahalleleri, Doğanyol ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz kırk birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Malatya’nın ilçesi olan Doğanyol, Malatya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Doğanyol İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.118 km2’dir. Doğanyol ilçesinin rakımı ise 1.056 m olarak hesaplanmıştır. Doğanyol ilçesinin Kuzeyinde Yazıhan, Darende ve Hekimhan, doğusunda Yeşilyurt, batısında Kahramanmaraş, Güneyinde ise Doğanşehir ilçeleri bulunmaktadır. Doğanyol ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Doğanyol İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Doğanyol ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.932 nüfusa sahiptir.

Doğanyol ilçesini coğrafi konumu ise 38° 18′ 37.0764” Kuzey ve 39° 2′ 15.9000” Doğu gps koordinatlarıdır.

Doğanyol Mahalleleri

Doğanyol ilçesinin 16 mahallesi bulunmaktadır. Doğanyol ilçesinin 18 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Doğanyol mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çolak mahallesi, Gökçe mahallesi ve İsak mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ulutaş mahallesi, Poyraz mahallesi ve Yalınca mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DOĞANYOL MAHALLELERİ

 1. Akkent Mah.
 2. Behramlı Mah.
 3. Burçköy Mah.
 4. Çolak Mah.
 5. Damlı Mah.
 6. Gevheruşağı Mah.
 7. Gökçe Mah.
 8. Gümüşsu Mah.
 9. İsak Mah.
 10. Koldere Mah.
 11. Konurtay Mah.
 12. Mezraa Mah.
 13. Poyraz Mah.
 14. Ulutaş Mah.
 15. Yalınca Mah.
 16. Yeşilköy Mah.

Doğanyol Tarihi ve Gezilecek Yerler

Doğanyol mahalleleri İskele Mesire Alanı, Kayacık Mesire Alanı, Ziyaret Dağı ve Hallegıran Mesire Alanı gibi yerler bulunmaktadır. Malatya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Doğanyol Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hekimhan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…