İçeriğe geç

Doğanşar Mahalleleri

Doğanşar İlçesi

Doğanşar mahalleleri, Doğanşar ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz seksen dördüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas’ın ilçesi olan Doğanşar, Sivas’ın yerleşim yerlerinden biridir. Doğanşar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 432 km2’dir. Doğanşar ilçesinin rakımı ise 1.045 m olarak hesaplanmıştır. Doğanşar ilçesinin Kuzeyinde Giresun, doğusunda Gölova, batısında Suşehri, Güneyinde ise İmranlı ve Erzincan ilçeleri bulunmaktadır. Doğanşar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Doğanşar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Doğanşar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.780 nüfusa sahiptir.

Doğanşar ilçesini coğrafi konumu ise 40° 12′ 50.5260” Kuzey ve 37° 32′ 15.3528” Doğu gps koordinatlarıdır.

Doğanşar Mahalleleri

Doğanşar ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Doğanşar ilçesinin 25 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Doğanşar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cinci mahallesi, Camikebir mahallesi ve Ömerağa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kale mahallesi, Çay mahallesi ve Deevrişağa mahalleleridir.

Doğanşar Mahalleleri
Doğanşar Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DOĞANŞAR MAHALLELERİ

  • Cinci Mah.
  • Camikebir Mah.
  • Ömerağa Mah.
  • Devrişağa Mah.
  • Çay Mah.
  • Kale Mah.

Doğanşar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Doğanşar mahalleleri, Karakaya Kanyonu, Dipsiz Göl ve Dipsiz Göl Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Sivas ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Doğanşar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Doğanşar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Divriği Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…