İçeriğe geç

Diyarbakır Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Diyarbakır ilinin alan kodu ise 412 şeklindedir. Diyarbakır ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

412 Nerenin Alan Kodu?

Diyarbakır İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 412 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Diyarbakır Telefon Kodu, Diyarbakır ili

Diyarbakır ilçeleri, Diyarbakır ilinin alan olarak Türkiye’nin onuncu en büyük ilimizdir. Mezopotamya ve Anadolu birçok medeniyetlerinin geçiş noktası olan Diyarbakır’ın tarihi eski çağlara dayanmaktadır. Yontma taş ve Mezolitik dönemlerinde Diyarbakır ve çepherinde var olan mağaralardan burada insan yerleşimi olduğu yapılan arkeolojik ve kazı çalışmalarından kabul edilmektedir. Diyarbakır ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Çalışan nüfusun yarısı tarım ve sanayi sektöründe yer almaktadır. Diyarbakır ilinin 2020 TÜİK verisine göre 1.783.431 nüfusa sahip ilimizdir. Diyarbakır ilinde yirmi tane ilçe bulunmaktadır.

Diyarbakır ilinin yüz ölçümü 15,272 km2’dir. Diyarbakır ilinin coğrafi konumu ise 37° 55′ 29.9028” Kuzey ve 40° 12′ 39.5388” Doğu gps koordinatlarıdır.

Diyarbakır Alan Kodu
Diyarbakır Alan Kodu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…