Diyadin Mahalleleri

Diyadin İlçesi

Diyadin mahalleleri, Diyadin ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ağrı’nın ilçesi olan Diyadin, Ağrı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Diyadin İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.351 km2’dir. Diyadin ilçesinin rakımı ise 1.933 m olarak hesaplanmıştır. Diyadin ilinin Kuzeyinde Doğubayazıt, batısında Taşlıçay, Güneyinde ise Van ilçeleri bulunmaktadır. Diyadin ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Diyadin İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Diyadin ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 41.512 nüfusa sahiptir.

Diyadin ilçesini coğrafi konumu ise 39° 32′ 24.3600” Kuzey ve 43° 40′ 38.2764” Doğu gps koordinatlarıdır.

Diyadin Mahalleleri

Diyadin ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Diyadin ilçesinin 45 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Diyadin mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fatih mahallesi, Atatürk mahallesi ve İsaağa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Murat mahallesi, 14 Nisan mahallesi ve Ketenpınar mahalleleridir.

Diyadin Mahalleleri Haritası
Diyadin Mahalleleri Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DİYADİN MAHALLELERİ

  • 14 Nisan Mah.
  • Atatürk Mah.
  • Fatih Mah.
  • Göl Mah.
  • İsaağa Mah.
  • Ketenpınar Mah.
  • Murat Mah.

Diyadin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Diyadin Kaplıcaları, Kudret Köprüsü, Tendürek Dağı, Meya Mağaraları ve Diyadin Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Ağrı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Diyadin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Diyadin Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ağrı Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…