İçeriğe geç

Dilovası Mahalleleri

Dilovası İlçesi

Dilovası mahalleleri, Dilovası ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz seksen beşinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Kocaeli’nin ilçesi olan Dilovası, Kocaeli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Dilovası İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 125 km2’dir. Dilovası ilçesinin rakımı ise 54 m olarak hesaplanmıştır. Dilovası ilçesinin Kuzeyinde ve batısında Gebze, doğusunda Körfez ilçeleri bulunmaktadır. Dilovası ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dilovası İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dilovası ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 51.060 nüfusa sahiptir.

Dilovası ilçesini coğrafi konumu ise 40° 47′ 15.4356” Kuzey ve 29° 32′ 38.9724” Doğu gps koordinatlarıdır.

Dilovası Mahalleleri

Dilovası ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Dilovası ilçesinin 4 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dilovası mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Orhangazi mahallesi, Mimar Sinan mahallesi ve Diliskelesi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Fatih mahallesi, Tepecik mahallesi ve Demirciler mahalleleridir.

Dilovası mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DİLOVASI MAHALLELERİ

 1. Cumhuriyet Mah.
 2. Çerkeşli Mah.
 3. Demirciler Mah.
 4. Diliskelesi Mah.
 5. Fatih Mah.
 6. Kayapınar Mah.
 7. Köseler Mah.
 8. Mimar Sinan Mah.
 9. Orhangazi Mah.
 10. Tavşancıl Mah.
 11. Tepecik Mah.
 12. Turgut Özal Mah.

Dilovası Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dilovası mahalleleri Tarihi Köprü, Tavşancıl Beldesi ve Yahya Kaptan Mezarı gibi yerler bulunmaktadır. Kocaeli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Dilovası Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gebze Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…