İçeriğe geç

Dicle Yol Tarifi

Diyarbakır Dicle yol tarifi; yazımızda öncelikle Dicle şehrimize ait kısa bilgiler mevcut olup ardından, Dicle’ye nasıl gidilir? Dicle yol tarifi? Dicle yol haritası? Dicle İlçeleri Yol Güzergahı? Sorularına yanıt vereceğiz.

Dicle İlçesi Hakkında

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Dicle, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Dicle İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 738 km2’dir. Dicle ilçesinin rakımı ise 939 m olarak hesaplanmıştır. Dicle ilinin Kuzeyinde Elazığ, doğusunda ise Hani, batısında Ergani, Güneyinde ise Eğil ilçeleri bulunmaktadır. Dicle ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dicle İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dicle ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 37.673 nüfusa sahiptir.

Dicle İlçesi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Dicle Yol Tarifi

Bulunduğunuz konumdan Dicle’ye yol tarifi oluşturmak için tıklayınız.

Dicle Yol Haritası

Harita sayesinde konuma tıklayıp yol tarifi butonuna tekrar tıkladığınızda bulunduğunuz konumdan veya seçeceğiniz başka bir konumdan Dicle’ye yol güzergahı oluşturabilirsiniz.  

Dicle’ye Nasıl Gidilir? Dicle Yol Tarifi

Dicle’ye kara yolu, hava yolu ya da demir yolunu tercih ederek gidebilirsiniz. Karayolu ile özel aracınız veya kara yolu toplu taşıma araçları ile Dicle’ye gelebilirsiniz. Dicle karayolu ile Diyarbakır şehir merkezine 61.4 km, İstanbul’a yaklaşık 1.307 km, Ankara’ya yaklaşık 863 km, İzmir’den ise yaklaşık 1.392 km uzaklıktadır. Hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Diyarbakır Şehir Merkezinde yer alan Diyarbakır Havalimanı’na gidebilirsiniz. Diyarbakır Havaalanından özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Dicle ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Demir yolu ile ulaşımı tercih edecek olursanız TCDD seferleri sayesinde Diyarbakır’a demiryolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Diyarbakır demiryolu istasyonlarından yine özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Dicle ilçesine ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır.