İçeriğe geç

Derik Yol Tarifi

Mardin Derik yol tarifi; yazımızda öncelikle Derik şehrimize ait kısa bilgiler mevcut olup ardından, Derik’e nasıl gidilir? Derik yol tarifi? Derik yol haritası? Derik İlçeleri Yol Güzergahı? Sorularına yanıt vereceğiz.

Derik İlçesi Hakkında

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin’in ilçesi olan Derik, Mardin’in yerleşim yerlerinden biridir. Derik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.381 km2’dir. Derik ilçesinin rakımı ise 799 m olarak hesaplanmıştır. Derik ilçesinin Kuzeyinde Diyarbakır, doğusunda Mazıdağı ve Kızıltepe, batısında Şanlıurfa, Güneyinde ise Kızıltepe ilçeleri bulunmaktadır. Derik ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Derik İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Derik ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 61.706 nüfusa sahiptir.

Derik İlçesi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Derik Yol Tarifi

Bulunduğunuz konumdan Derik’e yol tarifi oluşturmak için tıklayınız.

Derik Yol Haritası

Harita sayesinde konuma tıklayıp yol tarifi butonuna tekrar tıkladığınızda bulunduğunuz konumdan veya seçeceğiniz başka bir konumdan Derik’e yol güzergahı oluşturabilirsiniz.  

Derik’e Nasıl Gidilir? Derik Yol Tarifi

Derik’e kara yolu, hava yolu ya da demir yolunu tercih ederek gidebilirsiniz. Karayolu ile özel aracınız veya kara yolu toplu taşıma araçları ile Derik’e gelebilirsiniz. Derik karayolu ile Mardin şehir merkezine 49.4 km, İstanbul’a yaklaşık 1.436 km, Ankara’ya yaklaşık 1.001 km, İzmir’den ise yaklaşık 1.409 km uzaklıktadır. Hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Mardin Şehir Merkezinde yer alan Mardin Havalimanı’na gidebilirsiniz. Mardin Havaalanından özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Derik ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Demir yolu ile ulaşımı tercih edecek olursanız TCDD seferleri sayesinde Mardin’e demiryolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Mardin demiryolu istasyonlarından yine özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Derik ilçesine ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır.