İçeriğe geç

Derepazarı Mahalleleri

Derepazarı İlçesi

Derepazarı mahalleleri, Derepazarı ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz otuz sekizinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Rize’nin ilçesi olan Derepazarı, Rize’nin yerleşim yerlerinden biridir. Derepazarı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 28 km2’dir. Derepazarı ilçesinin rakımı ise 8 m olarak hesaplanmıştır. Derepazarı ilçesinin doğusunda Rize Merkez, batısında İyidere ilçeleri bulunmaktadır. Derepazarı ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Derepazarı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Derepazarı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.279 nüfusa sahiptir.

Derepazarı ilçesini coğrafi konumu ise 41° 1′ 26.3244” Kuzey ve 40° 25′ 18.3936” Doğu gps koordinatlarıdır.

Derepazarı Mahalleleri

Derepazarı ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Derepazarı ilçesinin 11 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Derepazarı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Eriklimanı mahallesi, Tersane mahallesi ve Merkez mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çalışkanlar mahallesi, Subaşı mahallesi ve Sarıyer mahalleleridir. Nüfus büyüklüğü olarak kırsal kesim yani köyleri çoğunluk olduğu görülmektedir.

Derepazarı Mahalleleri
Derepazarı Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DEREPAZARI MAHALLELERİ

  • Çalışkanlar Mah.
  • Eriklimanı Mah.
  • Fıçıcılar Mah.
  • Merkez Mah.
  • Sarıyer Mah.
  • Subaşı Mah.
  • Tersane Mah.

Derepazarı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Derepazarı mahalleleri, Park-I Derya Ve Eskitoğlu Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Rize ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Derepazarı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Derepazarı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çayeli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…