İçeriğe geç

Denizli Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Denizli ilinin alan kodu ise 258 şeklindedir. Denizli ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

258 Nerenin Alan Kodu?

Denizli İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 258 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Denizli Telefon Kodu, Denizli ili

Denizli ilçeleri, Denizli ilini alan olarak Türkiye’nin yirmi dördüncü en büyük ilidir. Denizli şehri ilk defa, şehrin 6 km kuzeyinde M.Ö 261 – 245 yılları arasında, Suriye Kralı ikinci Antiokhos tarafından kurulmuştur. Kentin eski isi II. Antiokhos karısı Laodikeia’nin adını vermiştir. Kent bugünkü Kaleiçi mevkiinde bulunmaktadır. Türkler, Denizli ilini alınca kenti “Ladik” adını kullanmışlardır. Denizli ilinin ekonomik yapısı ağırlıklı olarak tarım sektörüdür. Sanayi sektöründe önemli gelişmeler söz konusudur. Buğday, arpa, çavdar ve mısır ürünleri başlıca yetişen ürünlerdendir. Denizli ilinin 2020 TÜİK verisine göre 1.040.915 nüfusa sahip ilimizdir. Denizli ilinde yirmi tane ilçe bulunmaktadır.

Denizli ilinin yüz ölçümü 11,861 km2’dir. Denizli ilinin coğrafi konumu 37° 46′ 58.8576” Kuzey ve 29° 5′ 46.7988” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Denizli Alan Kodu
Denizli Alan Kodu

Denizli Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…