Dazkırı Mahalleleri

Dazkırı İlçesi

Dazkırı mahalleleri, Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Dazkırı, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Dazkırı ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz ellinci en büyük ilçesidir. Dazkırı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak  408 km2’dir. Dazkırı ilçesinin rakımı ise 894m olarak hesaplanmıştır. Dazkırı ilinin Kuzeyinde Evciler, doğusunda ise Başmakçı, batısında ve güneyinde Denizli ilçeleri bulunmaktadır. Dazkırı ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dazkırı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dazkırı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.397 nüfusa sahiptir.

Dazkırı ilçesini coğrafi konumu ise 37° 55′ 11.6364” Kuzey ve 29° 51′ 36.3600” Doğu gps koordinatlarıdır.

Dazkırı Mahalleleri

Dazkırı ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Dazkırı ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeniyol mahallesi, Esentepe mahallesi ve Barbaros mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kurtuluş mahallesi, Yeşilyurt mahallesi ve Çamlık mahalleleridir.

dazkırı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DAZKIRI MAHALLELERİ

  1. Barbaros Mah.
  2. Çamlık Mah.
  3. Esentepe Mah.
  4. Kurtuluş Mah.
  5. Yeniyol Mah.
  6. Yeşilyurt Mah.

Dazkırı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dazkırı mahalleleri, Dazkırı Piknik Alanı, Gençali Köyü, Kızılören Köyü, Sarıkavak Köyü, Acıgöl, Lavanta Üretimi ve Çatak Tümülüsü gibi yerler bulunmaktadır. Batman ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Dazkırı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Dinar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…