İçeriğe geç

Datça Mahalleleri

Datça İlçesi

Datça mahalleleri, Datça ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yirmi üçüncü en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Muğla’nın ilçesi olan Datça, Muğla’nın yerleşim yerlerinden biridir. Datça İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 436 km2’dir. Datça ilçesinin rakımı ise 9 m olarak hesaplanmıştır. Datça ilçesinin batısında Marmaris ilçeleri bulunmaktadır. Datça ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Datça İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Datça ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 23.711 nüfusa sahiptir.

Datça ilçesini coğrafi konumu ise 36° 43′ 34.3740” Kuzey ve 27° 41′ 9.0384” Doğu gps koordinatlarıdır.

Datça Mahalleleri

Datça ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Datça ilçesinin 9 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Datça mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla İskele mahallesi, Kızlan mahallesi ve Emecik mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Sındı mahallesi, Hızırşah mahallesi ve Yazı mahalleleridir.

Datça mahalleleri
Datça mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DATÇA MAHALLELERİ

 1. Cumalı Mah.
 2. Datça Mah.
 3. Emecik Mah.
 4. Hızırşah Mah.
 5. İskele Mah.
 6. Karaköy Mah.
 7. Kızlan Mah.
 8. Mesudiye Mah.
 9. Reşadiye Mah.
 10. Sındı Mah.
 11. Yaka Mah.
 12. Yazı Mah.

Datça Tarihi ve Gezilecek Yerler

Datça mahalleleri Datça Limanı, Datça Merkez, Uluslararası Knidos Sanat Akademisi, Reşadiye Mahallesi ve Aktur Plajları gibi yerler bulunmaktadır. Muğla ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Datça Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Fethiye Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…