İçeriğe geç

Dargeçit Posta Kodu

Dargeçit Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Dargeçit Posta Kodu Sorgulama

Dargeçit’te yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Dargeçit ilçesi Hakkında

Dargeçit ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz elli sekizinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin’in ilçesi olan Dargeçit, Mardin’in yerleşim yerlerinden biridir. Dargeçit İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 519 km2’dir. Rakımı ise 902 m olarak hesaplanmıştır. Kuzeyinde ve batısında Batman, doğusunda Şırnak, Güneyinde ise Şırnak ve Midyat ilçeleri bulunmaktadır. Dargeçit ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dargeçit İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. 2020 yılı TÜİK verilerine göre Dargeçit ilçesi 27.743 nüfusa sahiptir.

Dargeçit Posta Kodu
Dargeçit Posta Kodu