İçeriğe geç

Dalaman Posta Kodu

Dalaman Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Dalaman Posta Kodu Sorgulama

Dalaman’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Dalaman ilçesi Hakkında

Dalaman ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz on ikinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Muğla’nın ilçesi olan Dalaman, Muğla’nın yerleşim yerlerinden biridir. Dalaman İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 608 km2’dir. Rakımı ise 17 m olarak hesaplanmıştır. Dalaman ilçesinin Kuzeyinde Köyceğiz, doğusunda Denizli, batısında Ortaca, Güneyinde ise Fethiye ilçeleri bulunmaktadır. Dalaman ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dalaman İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dalaman ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 43.036 nüfusa sahiptir.

Dalaman Posta Kodu
Dalaman Posta Kodu