Çukurova Mahalleleri

Çukurova İlçesi

Çukurova mahalleleri, Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan Çukurova, Adana’nın yerleşim yerlerinden biridir. Çukurova ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yetmiş sekizinci en büyük ilçesidir. Çukurova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 240 km2’dir. Çukurova ilçesinin rakımı ise 23 m olarak ölçülmüştür. Çukurova ilinin Kuzeyinde Karaisalı, doğusunda ise Sarıçam, batısında Mersin, Güneyinde ise Seyhan ilçeleri yer almaktadır. Çukurova ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları barındırmaktadır ve yatırım için uygun alanlar oluşturmaktadır. Çukurova İçesinin turizm noktaları arasında yer almıştır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çukurova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 386.634 nüfusa sahip ilçesidir.

Çukurova ilçesi coğrafi konumu ise 37° 5′ 56.2884” Kuzey ve 35° 8′ 55.9680” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çukurova Mahalleleri

Çukurova ilçesinin 27 mahallesi bulunmaktadır. Adana ili büyükşehir olduğundan köy statüsündeki yerleşimler mahalle olarak kabul edilmektedir. Çukurova mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Huzurevleri mahallesi, Toros mahallesi ve Belediye Evleri mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Fadıl mahallesi, Memişli mahallesi ve Bozcalar mahalleridir.

çukurova mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇUKUROVA MAHALLELERİ

 1. Huzurevleri Mah.
 2. Toros Mah.
 3. Belediye Evleri Mah.
 4. Yurt Mah.
 5. Güzelyalı Mah.
 6. Yüzüncüyıl Mah.
 7. Mahfesığmaz Mah.
 8. Beyazevler Mah.
 9. Kurttepe Mah.
 10. Şambayadı Mah.
 11. Karslılar Mah.
 12. Karahan Mah.
 13. Esentepe Mah.
 14. Kabasakal Mah.
 15. Kocatepe Mah.
 16. Yeni Mah.
 17. Dörtler Mah.
 18. Pirili Mah.
 19. Salbaş Esentepe Mah.
 20. Söğütlü Mah.
 21. Kaşoba Mah.
 22. Örcün Mah.
 23. Gökkuyu Mah.
 24. Küçükçınar Mah.
 25. Bozcalar Mah.
 26. Memişli Mah.
 27. Fadıl Mah.

Çukurova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çukurova mahalleleri, Sevgi Adası, Seyhan Baraj Gölü, Adana Müze Kompleksi, Çukurova Doğal Park, Yumurtalık Lagünü Milli Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Adana iline gelindiğinde gezilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır. Adana ilinin meşhur ilçelerinden olan Çukurova kültür ve doğa turizmi için odak noktalarıyla, tercih edilebilir ilçeler arasında yer almaktadır.

Çukurova Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ceyhan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…