İçeriğe geç

Çukurca Posta Kodu

Çukurca Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Çukurca Posta Kodu Sorgulama

Çukurca’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Çukurca ilçesi Hakkında

Çukurca ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz elli birinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkari’nin ilçesi olan Çukurca, Hakkari’nin yerleşim yerlerinden biridir. Çukurca İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 725 km2’dir. Rakımı ise 1.312 m olarak hesaplanmıştır. Çukurca ilinin Kuzeyinde Hakkari Merkez, doğusunda ise Yüksekova, batısında Şırnak, Güneyinde ise Irak ilçeleri bulunmaktadır. Çukurca ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çukurca İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çukurca ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.137 nüfusa sahiptir.

Çukurca Posta Kodu
Çukurca Posta Kodu