İçeriğe geç

Çorum Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Çorum ilinin alan kodu ise 364 şeklindedir. Çorum ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

364 Nerenin Alan Kodu?

Çorum İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 364 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Çorum Telefon Kodu, Çorum ili

Çorum ilçeleri, Çorum ilini alan olarak Türkiye’nin yirminci en büyük illerimizdendir. Paleolitik, Neolitik kalkolitik dönemin 4. aşamasında Çorum bölgesinde insan yerleşimlerini keşfedilmiştir. Çorum ve çevresi daha sonra Hitit, Frigler, Kimmer, Medler, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmendliler Beyliği, Moğol, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin Ahmed Devleti gibi medeniyetlerin ve Osmanlı egemenliğine girmiş  ve ev sahipliği yapmıştır. Çorum ilinin ekonomik yapısını tarım ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Sanayi sektöründe son 10 yılda gelişme gözlemlenmiştir. Çorum ilinin 2020 TÜİK verisine göre 530.126 nüfusa sahip ilimizdir. Çorum ilinde on iki tane ilçe bulunmaktadır.

Çorum ilinin yüz ölçümü 12,797 km2’dir. Çorum ilinin coğrafi konumu 40° 32′ 59.7372” Kuzey ve 34° 57′ 13.4064” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çorum Alan Kodu
Çorum Alan Kodu

Çorum Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…