İçeriğe geç

Çermik Yol Tarifi

Diyarbakır Çermik yol tarifi; yazımızda öncelikle Çermik şehrimize ait kısa bilgiler mevcut olup ardından, Çermik’e nasıl gidilir? Çermik yol tarifi? Çermik yol haritası? Çermik İlçeleri Yol Güzergahı? Sorularına yanıt vereceğiz.

Çermik İlçesi Hakkında

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Çermik, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Çermik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 948 km2’dir. Çermik ilçesinin rakımı ise 686 m olarak hesaplanmıştır. Çermik ilinin Kuzeyinde Çüngüş, doğusunda ise Ergani, Güneyinde ise Şanlıurfa ilçeleri bulunmaktadır. Çermik ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çermik İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çermik ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 50.819 nüfusa sahiptir.

Çermik İlçesi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Çermik Yol Tarifi

Bulunduğunuz konumdan Çermik’e yol tarifi oluşturmak için tıklayınız.

Çermik Yol Haritası

Harita sayesinde konuma tıklayıp yol tarifi butonuna tekrar tıkladığınızda bulunduğunuz konumdan veya seçeceğiniz başka bir konumdan Çermik’e yol güzergahı oluşturabilirsiniz.  

Çermik’e Nasıl Gidilir? Çermik Yol Tarifi

Çermik’e kara yolu, hava yolu ya da demir yolunu tercih ederek gidebilirsiniz. Karayolu ile özel aracınız veya kara yolu toplu taşıma araçları ile Çermik’e gelebilirsiniz. Çermik karayolu ile Diyarbakır şehir merkezine 88.3 km, İstanbul’a yaklaşık 1.305 km, Ankara’ya yaklaşık 860 km, İzmir’den ise yaklaşık 1.393 km uzaklıktadır. Hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Diyarbakır Şehir Merkezinde yer alan Diyarbakır Havalimanı’na gidebilirsiniz. Diyarbakır Havaalanından özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Çermik ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Demir yolu ile ulaşımı tercih edecek olursanız TCDD seferleri sayesinde Diyarbakır’a demiryolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Diyarbakır demiryolu istasyonlarından yine özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Çermik ilçesine ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır.