İçeriğe geç

Çemişgezek Posta Kodu

Çemişgezek Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Çemişgezek Posta Kodu Sorgulama

Çemişgezek’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Çemişgezek ilçesi Hakkında

Çemişgezek ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz seksen dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Çemişgezek, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Çemişgezek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 851 km2’dir. Rakımı ise 1.013 m olarak hesaplanmıştır. Çemişgezek ilçesinin Kuzeyinde Erzincan ve Hozat, doğusunda Hozat ve Pertek, batısında Erzincan ve Malatya, Güneyinde ise Elazığ ilçeleri bulunmaktadır. Çemişgezek ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çemişgezek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çemişgezek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.602 nüfusa sahiptir.

Çemişgezek Posta Kodu
Çemişgezek Posta Kodu