İçeriğe geç

Çeltikçi Mahalleleri

Çeltikçi İlçesi

Çeltikçi mahalleleri, Çeltikçi ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz elli dokuzuncu en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur’un ilçesi olan Çeltikçi, Burdur’un yerleşim yerlerinden biridir. Çeltikçi İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 161 km2’dir. Çeltikçi ilçesinin rakımı ise 859 m olarak hesaplanmıştır. Çeltikçi ilinin Kuzeyinde Çeltikçi, doğusunda ise Bucak, batısında Burdur merkez ilçeleri bulunmaktadır. Çeltikçi ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çeltikçi İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çeltikçi ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.974 nüfusa sahiptir.

Çeltikçi ilçesini coğrafi konumu ise 37° 32′ 1.8528” Kuzey ve 30° 28′ 57.8856” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çeltikçi Mahalleleri

Çeltikçi ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Çeltikçi ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Burdur ilinin en az nüfusa sahip onuncu ilçesidir. Çeltikçi ilçesinin iki mahallesi bulunmaktadır. Çeltikçi mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Konak mahallesi ve Cami mahalleleridir. Çeltikçi ilçesinin nüfus yapısını yaklaşık yüzde ellisini kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde ellilik kısmını kırsal yerleşim oluşturmaktadır.

çeltikçi mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇELTİKÇİ MAHALLELERİ

  1. Camii Mah.
  2. Konak Mah.

Çeltikçi Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çeltikçi mahalleleri, Karaevli Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Çeltikçi ilçesi yeni bir ilçe olduğundan ve tarihi bir geçmişi bulunmadığından gezilecek yerler pek bulunmaktadır. Burdur ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çeltikçi Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çavdır Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…