İçeriğe geç

Çekmeköy Posta Kodu

Çekmeköy Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Çekmeköy Posta Kodu Sorgulama

Çekmeköy’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Çekmeköy ilçesi Hakkında

Çekmeköy ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz altıncı en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan İstanbul’un ilçesi olan Çekmeköy, İstanbul’un yerleşim yerlerinden biridir. Çekmeköy İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 152 km2’dir. Rakımı ise 152 m olarak hesaplanmıştır. Çekmeköy ilçesinin Kuzeyinde Beykoz, doğusunda Şile, batısında Ümraniye, Güneyinde ise Sancaktepe ve Pendik ilçeleri bulunmaktadır. Çekmeköy ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çekmeköy İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çekmeköy ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 273.658 nüfusa sahiptir.

Çekmeköy Posta Kodu
Çekmeköy Posta Kodu