İçeriğe geç

Çekerek Posta Kodu

Çekerek Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Çekerek Posta Kodu Sorgulama

Çekerek’te yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Çekerek ilçesi Hakkında

Çekerek ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz on sekizinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat’ın ilçesi olan Çekerek, Yozgat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Çekerek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 790 km2’dir. Rakımı ise 936 m olarak hesaplanmıştır. Çekerek ilçesinin Kuzeyinde Aydıncık ve Tokat, doğusunda Kadışehri, batısında Sorgun, Güneyinde ise Sorgun ve Saraykent ilçeleri bulunmaktadır. Çekerek ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çekerek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çekerek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.415 nüfusa sahiptir.

Çekerek Posta Kodu
Çekerek Posta Kodu