İçeriğe geç

Çekerek Mahalleleri

Çekerek İlçesi

Çekerek mahalleleri, Çekerek ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz on sekizinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat’ın ilçesi olan Çekerek, Yozgat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Çekerek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 790 km2’dir. Çekerek ilçesinin rakımı ise 936 m olarak hesaplanmıştır. Çekerek ilçesinin Kuzeyinde Aydıncık ve Tokat, doğusunda Kadışehri, batısında Sorgun, Güneyinde ise Sorgun ve Saraykent ilçeleri bulunmaktadır. Çekerek ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çekerek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çekerek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.415 nüfusa sahiptir.

Çekerek ilçesini coğrafi konumu ise 40° 4′ 15.9132” Kuzey ve 35° 29′ 51.0324” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çekerek Mahalleleri

Çekerek ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Çekerek ilçesinin 33 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çekerek mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Bağlarbaşı mahallesi ve Yeniyol mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Mevlana mahallesi, Gültepe mahallesi ve Bağlarbaşı mahalleleridir.

Çekerek Mahalleleri
Çekerek Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇEKEREK MAHALLELERİ

  • Bağlarbaşı Mah.
  • Bağlarbaşı Mah.
  • Bahçelievler Mah.
  • Gültepe Mah.
  • Mevlana Mah.
  • Seyit Ahmet Mah.
  • Yeniyol Mah.
  • Yunus Emre Mah.

Çekerek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çekerek mahalleleri, Kızlar Kayası, Şehitler Anıtı, Şato Mesire Yeri Ve Süreyya Bey Barajı gibi yerler bulunmaktadır. Yozgat ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çekerek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çekerek Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çandır Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…