İçeriğe geç

Çayırova Mahalleleri

Çayırova İlçesi

Çayırova mahalleleri, Çayırova ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz kırk beşinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Kocaeli’nin ilçesi olan Çayırova, Kocaeli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Çayırova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 23 km2’dir. Çayırova ilçesinin rakımı ise 127 m olarak hesaplanmıştır. Çayırova ilçesinin Kuzeyinde ve batısında İstanbul, doğusunda Gebze, Güneyinde ise Darıca ilçeleri bulunmaktadır. Çayırova ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çayırova İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çayırova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 140.274 nüfusa sahiptir.

Çayırova ilçesini coğrafi konumu ise 40° 49′ 27.1740” Kuzey ve 29° 22′ 20.0424” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çayırova Mahalleleri

Çayırova ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Çayırova ilçesinin köy yerleşkesi bulunmamaktadır. Çayırova mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Özgürlükçü mahallesi, Yeni mahallesi ve Akse mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Şekerpınar mahallesi, İnönü mahallesi ve Emek mahalleleridir.

Çayırova mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇAYIROVA MAHALLELERİ

  1. Akse Mah.
  2. Atatürk Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Çayırova Mah.
  5. Emek Mah.
  6. İnönü Mah.
  7. Özgürlük Mah.
  8. Şekerpınar Mah.
  9. Yeni Mah.

Çayırova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çayırova mahalleleri Akse Köyü Camisi, Hünkar Çayırı, Şekerpınar Ve Güzeltepe gibi yerler bulunmaktadır. Kocaeli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çayırova Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Başiskele Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…