İçeriğe geç

Çayırlı Mahalleleri

Çayırlı İlçesi

Çayırlı mahalleleri, Çayırlı ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz seksen dokuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan’ın ilçesi olan Çayırlı, Erzincan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Çayırlı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.062 km2’dir. Çayırlı ilçesinin rakımı ise 1.527 m olarak hesaplanmıştır. Çayırlı ilinin Kuzeyinde Otlukbeli, doğusunda ise Tercan, batısında Erzincan Merkez, Güneyinde ise Üzümlü ilçeleri bulunmaktadır. Çayırlı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çayırlı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çayırlı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.470 nüfusa sahiptir.

Çayırlı ilçesini coğrafi konumu ise 39° 48′ 15.2532” Kuzey ve 40° 2′ 13.5384” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çayırlı Mahalleleri

Çayırlı ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Çayırlı ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çayırlı ilçesinin üç mahallesi bulunmaktadır. Çayırlı mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Atatürk mahallesi, Barbaros mahallesi ve Fatih mahalleleridir. Çayırlı ilçesinin nüfus yapısını yaklaşık yüzde ellisini kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde ellilik kısmını kırsal yerleşim oluşturmaktadır.

çayırlı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇAYIRLI MAHALLELERİ

  1. Atatürk Mah.
  2. Barbaros Mah.
  3. Fatih Mah.

Çayırlı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çayırlı mahalleleri Mezar Taşları, Konak, Yedi Göller, Aygır Krater Gölü ve Cennetpınar Eski Cami gibi yerler bulunmaktadır. Erzincan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çayırlı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Erzincan Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…