İçeriğe geç

Çat Posta Kodu

Çat Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Çat Posta Kodu Sorgulama

Çat’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Çat ilçesi Hakkında

Çat ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yetmiş dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzurum’un ilçesi olan Çat, Erzurum’un yerleşim yerlerinden biridir. Çat İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.448 km2’dir. Rakımı ise 1.921 m olarak hesaplanmıştır. Çat ilinin Kuzeyinde Aşkale ve Palandöken, doğusunda ise Tekman, batısında Erzincan, Güneyinde ise Bingöl ilçeleri bulunmaktadır. Çat ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çat İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çat ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 17.035 nüfusa sahiptir.

Çat Posta Kodu
Çat Posta Kodu