İçeriğe geç

Çankırı Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Çankırı ilinin alan kodu ise 376 şeklindedir. Çankırı ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

376 Nerenin Alan Kodu?

Çankırı İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 376 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Çankırı Telefon Kodu, Çankırı ili

Çankırı ilçeleri, Çankırı ili Türkiye’nin alan olarak kırık dördüncü ilimizdir. Çankırı’nın adı, Batılı gezginler tarafından “Çangırı” ve ya “Çengiri” şeklinde yazılmışlardı. Kent eski Gangra adlı kentin üzerine kurulmuştu. Önceleri Paphlagonia’ya bağlıydı. Sonra Pontus devletine, ardından da Galatia’ya dahil oldu. Çankırı ili ekonomisi ağırlıklı tarım faaliyetlerine dayanır. Sanayi sektörü yeni bir gelişme göstermektedir. Ayrıca hayvancılık ve ormancılıkta ekonomik faaliyetleri arasındadır. Buğday, arpa ve mısır başlıca ürünlerdir. Kavun ve karpuz meyveleri çokça üretilmektedir. Çankırı ili 2020 TÜİK verisine göre 192.428 nüfusa sahip ilimizdir. Çankırı ilinde on iki tane ilçe bulunmaktadır.

Çankırı ilinin yüz ölçümü 7,490 km2 ‘dir, Çankırı ili coğrafi konumu 40° 40′ 36.8076” Kuzey ve 33° 21′ 25.5096” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çankırı Alan Kodu
Çankırı Alan Kodu

Çankırı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…