İçeriğe geç

Canik Posta Kodu

Canik Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Canik Posta Kodu Sorgulama

Canik’te yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Canik ilçesi Hakkında

Canik ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz altmış üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Samsun’un ilçesi olan Canik, Samsun’un yerleşim yerlerinden biridir. Canik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 264 km2’dir. Rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Canik ilçesinin Kuzeyinde İlkadım, doğusunda Tekkeköy, batısında Kavak ve İlkadım, Güneyinde ise Asarcık ilçeleri bulunmaktadır. Canik ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Canik İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Canik ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 101.253 nüfusa sahiptir.

Canik Posta Kodu
Canik Posta Kodu