İçeriğe geç

Çanakkale Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Çanakkale ilinin alan kodu ise 286 şeklindedir. Çanakkale ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

286 Nerenin Alan Kodu?

Çanakkale İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 286 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Çanakkale Telefon Kodu, Çanakkale ili

Çanakkale ilçeleri, Çanakkale ili alan olarak Türkiye’nin yirmi dokuzuncu ilidir. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında Biga ve Gelibolu sancaklarının kaldırılmasıyla Çanak köyünün il kabul edilmesiyle meydana gelmiştir. 3000 yıldan beri insan yerleşimi olduğu görülmektedir. Truva kenti büyük depremden sonra bölge uzun bir süre Lidyalılar tarafından yönetilmiştir. Aynı zaman büyük ve ülkemizin kaderi için önemli savaşlara şahit olmuş ilimizdir. Çanakkale ilinin ekonomik yapısını tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Hizmet sektörü de önemli ölçüde bulunmaktadır. Çanakkale ilinin 2020 TÜİK verisine göre 541.548 nüfusa sahip ilimizdir. Çanakkale ilinde on iki tane ilçe bulunmaktadır.

Çanakkale ilinin yüz ölçümü  9,955 km2’dir. Çanakkale coğrafi konumu ise 40° 8′ 48.1956” Kuzey ve 26° 24′ 30.9132” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çanakkale Alan Kodu
Çanakkale Alan Kodu

Çanakkale Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…