İçeriğe geç

Bornova Posta Kodu

Bornova Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Bornova Posta Kodu Sorgulama

Bornova’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Bornova ilçesi Hakkında

Bornova ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz dokuzuncu en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan İzmir’in ilçesi olan Bornova, İzmir’in yerleşim yerlerinden biridir. Bornova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 220 km2’dir. Rakımı ise 78 m olarak hesaplanmıştır. Bornova ilçesinin Kuzeyinde Menemen, doğusunda Kemalpaşa, batısında Bayraklı ve Konak, Güneyinde ise Buca ilçeleri bulunmaktadır. Bornova ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Bornova İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Bornova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 446.927 nüfusa sahiptir.

Bornova Posta Kodu
Bornova Posta Kodu