Borçka Mahalleleri

Borçka İlçesi

Borçka mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin’in ilçesi olan Borçka, Artvin’in yerleşim yerlerinden biridir. Borçka ilçesinin alan olarak Türkiye’nin dört yüz onuncu en büyük ilçesidir. Borçka İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 805 km2’dir. Borçka ilçesinin rakımı ise 108 m olarak hesaplanmıştır. Borçka İlçesinin, Kuzeyinde, Ardahan, Doğusunda, Şavşat Batısında, Hopa Güneyinde, Artvin Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Borçka ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Gülağaç İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Borçka ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 22.684 nüfusa sahiptir.

Borçka ilçesinin coğrafi konumu ise 41° 21′ 49.3236” Kuzey ve 41° 40′ 44.7600” Doğu gps koordinatlarıdır.

Borçka Mahalleleri

Borçka ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Borçka ilçesinin 38 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Borçka mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Gündoğdu mahallesi ve Aksu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise Yeni Yol mahallesi ve Küçük Köy mahalleleridir. Borçka ilçesinin nüfusunun yüzde altmış ile yetmişlik birimi Merkez mahallesi oluşturmaktadır.

borçka mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BORÇKA MAHALLELERİ

  1. Aksu Mah.
  2. Gündoğdu Mah.
  3. Küçük Köy Mah.
  4. Merkez Mah.
  5. Yeniyol Mah.

Borçka Tarihi ve Gezilecek Yerler

Borçka mahalleleri, Maral Şelalesi, Macahel Bölgesi, Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, Karagöl, Karçal Dağları, Borçka Şehitliği, İbrikli Kilisesi ve Yıldız Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Borçka Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hopa Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…