İçeriğe geç

Bitlis Posta Kodu

Bitlis Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Bitlis Posta Kodu Sorgulama

Bitlis’te yer alan tüm ilçe, belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; İlçe, belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Adilcevaz 13500 Ahlat 13400
Bitlis Merkez 13000 Güroymak 13810
Hizan 13600 Mutki 13700
Tatvan 13200

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Bitlis ili Hakkında

Bitlis ili alan olarak Türkiye’nin otuz altıncı en büyük şehridir. İlin tarihi 5000 ile 7000 yıllık ve Neolitik Çağı yani Yenitaş dönemine kadar uzanmaktadır. Gerçekçi arkeolojik çalışmalar yapılmadığından karanlık ve bilinmez bir tarihe sahiptir. İlin ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ile sürdürmektedir. Hayvancılık ve ormancılıkta ekonomik faaliyetlerde yer almaktadır. Antep fıstığı meyan kökü, elma ve kiraz gibi ürünler yetiştirilmektedir. İlin yedi tane ilçesi bulunmaktadır.

Bitlis Posta Kodu
Bitlis Posta Kodu