İçeriğe geç

Bilecik Nüfusu

Bilecik Nüfusu Nedir?

Bilecik nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 228.334’dir. Bu nüfusun 118.903 erkek nüfusu, 109.431 ise kadın nüfusu şeklindedir. Bilecik ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Bilecik Nüfus Dağılımı

Bilecik ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Bilecik Nüfusu

Please select a wpDataTable.
bilecik yıllara göre nüfusu
bilecik yıllara göre nüfusu grafik

Bilecik ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli artış yaşanmaktadır. 2010 ve 2021 yıllarında en yüksek nüfusa ulaştığı görülmektedir. 2007 ve 2021 yılları arasında erkek nüfusunun daha fazla olmaktadır.

Bilecik İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Bilecik ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Bozüyük ve Osmaneli ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise İnhisar, Yenipazar ve Gölpazarı İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise İnhisar ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2016 ve 2019 yılları arasında nüfus artış hızında ciddi bir düşüş yaşanmışken, bundan sonraki yıllarda ciddi yükselmeler gerçekleşmiştir.

Bilecik Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Bilecik ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (4.310 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Bilecik Hakkında

Bilecik ili alan olarak Türkiye’nin yetmişinci en büyük şehridir. Günümüz yerleşimiyle alakalı bilgiler kısıtlıdır. Şehrin 4 km güneybatısında yerleşimin M.Ö 3000’lere döneminde olduğu düşünülen Agrilion antik kenti yer almaktadır. Bilecik ilinin ekonomik faaliyetleri tarım ve hayvancılıktır. Başlıca tarım ürünü olarak Buğday, baklagiller, arpa ve mısır ürünleri yetiştirilmektedir.

bilecik nüfusu