İçeriğe geç

Beytüşşebap Mahalleleri

Beytüşşebap İlçesi

Beytüşşebap mahalleleri, Beytüşşebap ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz otuz beşinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şırnak’ın ilçesi olan Beytüşşebap, Şırnak’ın yerleşim yerlerinden biridir. Beytüşşebap İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.647 km2’dir. Beytüşşebap ilçesinin rakımı ise 1.546 m olarak hesaplanmıştır. Beytüşşebap ilçesinin Kuzeyinde Van, doğusunda Hakkari, batısında Siirt ve Şırnak Merkez, Güneyinde ise Uludere ilçeleri bulunmaktadır. Beytüşşebap ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Beytüşşebap İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Beytüşşebap ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.317 nüfusa sahiptir.

Beytüşşebap ilçesini coğrafi konumu ise 37° 39′ 44.8020” Kuzey ve 43° 6′ 29.6316” Doğu gps koordinatlarıdır.

Beytüşşebap Mahalleleri

Beytüşşebap ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Beytüşşebap ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Beytüşşebap mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Elki mahallesi ve Karşıyaka mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Pınarbaşı mahallesi ve Aliçavuş mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BEYTÜŞŞEBAP MAHALLELERİ

  • Aliçavuş Mah.
  • Elki Mah.
  • Karşıyaka Mah.
  • Pınarbaşı Mah.

Beytüşşebap Tarihi ve Gezilecek Yerler

Beytüşşebap mahalleleri, Zümrüt Dağı Kaplıcası ve Betayi türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Şırnak ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Beytüşşebap Tarihi ve Gezilecek Yerler

Beytüşşebap Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Cizre Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…