İçeriğe geç

Beşiri Mahalleleri

Beşiri İlçesi

Beşiri mahalleleri, Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Batman’ın ilçesi olan Beşiri, Batman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Beşiri ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz dokuzuncu en büyük ilçesidir. Beşiri İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 809 km2’dir. Beşiri ilçesinin rakımı ise 680 m olarak hesaplanmıştır. Beşiri İlçesinin, Kuzeyinde, Kozluk, Doğusunda, Siirt Batısında, Diyarbakır Güneyinde, Hasankeyf ilçeleri bulunmaktadır. Beşiri ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Beşiri İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Beşiri ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 29.962 nüfusa sahiptir.

Beşiri ilçesini coğrafi konumu ise 37° 54′ 58.3416” Kuzey ve 41° 17′ 33.7956” Doğu gps koordinatlarıdır.

Beşiri Mahalleleri

Beşiri ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Beşiri ilçesinin 71 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Behrem Yoğun mahallesi, Kobin mahallesi ve Bağdu mahalleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karaduman Mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Kıyanç mahalleleridir.

beşiri mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BEŞİRİ MAHALLELERİ

  1. Bağdu Mah.
  2. Behrem Yoğun Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Karaduman Mah.
  5. Kıyanç Mah.
  6. Kobin Mah.
  7. Mehmet Yatkın Mah.
  8. Milli Egemenlik Mah.
  9. Turgut Özal Mah.

Beşiri Tarihi ve Gezilecek Yerler

Beşiri mahalleleri, Rıdvan Höyük, Su Kanalı,  Şevland Tepe, Memikhan Köprüsü, Şeyhosel Höyük, İkiköprü (Avisk) Höyüğü, Gre Mare Ve Mor Kiryakus (Dera Qira) Manastırı gibi yerler bulunmaktadır. Bartın ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Beşiri Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Batman Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…