İçeriğe geç

Belen Posta Kodu

Belen Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Belen Posta Kodu Sorgulama

Belen’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Belen ilçesi Hakkında

Belen ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz otuz altıncı en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay’ın ilçesi olan Belen, Hatay’ın yerleşim yerlerinden biridir. Belen İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 184 km2’dir. Rakımı ise 496 m olarak hesaplanmıştır. Belen ilinin Kuzeyinde İskenderun, doğusunda ise Kırıkhan, batısında Arsuz, Güneyinde ise Antakya ilçeleri bulunmaktadır. Belen ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Belen İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Belen ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.896 nüfusa sahiptir.

Belen Posta Kodu
Belen Posta Kodu