İçeriğe geç

Bayburt Nüfusu

Bayburt Nüfusu Nedir?

Bayburt nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 85.042’dir. Bu nüfusun 43.402 erkek nüfusu, 41.640 ise kadın nüfusu şeklindedir. Bayburt ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Bayburt Nüfus Dağılımı

Bayburt ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Bayburt Nüfusu

Please select a wpDataTable.
bayburt yıllara göre nüfusu

Bayburt ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında genel az artışlar yaşanmaktadır. 2007 ve 2021 yılları arasında erkek nüfusunun fazla olduğu görülmektedir.

Bayburt İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Bayburt ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan ilçe; Merkez ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Aydıntepe İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Aydıntepe ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 ve 2021 yılları arasında neredeyse her yıl ani çıkışlar ve yükselişler yaşanmıştır. 2020-2021 yılları arasında ise artış olduğu görülmektedir.

Bayburt Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Bayburt ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (3.741 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Bayburt Hakkında

Bayburt ili alan olarak Türkiye’nin yetmiş üçüncü en büyük ilimizdir. Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan yerleşimi Bizans hakimiyetinde Haldia Theması sınırlarında bulunmuş ve kalesi I. Justinianus (527-565) döneminde güçlenmiştir. Bizans-Arap mücadelesi sonrasında Pakraduni Hanedanlığı topraklarına dahil olmuştu. 1054 yılında Selçuklular akınlarına maruz kalsa da ele geçirememişti. Bayburt ilinin ekonomisi tarım ve hayvancılıkla üzerinedir. Bayburt ili hayvancılık konusunda Doğu Karadeniz bölgesinde önemli bir hinterlant ağına sahiptir. Türkiye’nin bazı illerinin yanında Doğu Karadeniz bölgesi için yün üretimi konusunda önemli ilimizdir.

bayburt nüfusu