İçeriğe geç

Bayburt Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Bayburt ilinin alan kodu ise 458 şeklindedir. Bayburt ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

458 Nerenin Alan Kodu?

Bayburt İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 458 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Bayburt Telefon Kodu, Bayburt ili

Bayburt ilçeleri, Bayburt ili alan olarak Türkiye’nin yetmiş üçüncü en büyük ilimizdir. Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan yerleşimi Bizans hakimiyetinde Haldia Theması sınırlarında bulunmuş ve kalesi I. Justinianus (527-565) döneminde güçlenmiştir. Bizans-Arap mücadelesi sonrasında Pakraduni Hanedanlığı topraklarına dahil olmuştu. 1054 yılında Selçuklular akınlarına maruz kalsa da ele geçirememişti. Bayburt ilinin ekonomisi tarım ve hayvancılıkla üzerinedir. Bayburt ili hayvancılık konusunda Doğu Karadeniz bölgesinde önemli bir hinterland ağına sahiptir. Türkiye’nin bazı illerinin yanında Doğu Karadeniz bölgesi için yün üretimi konusunda önemli ilimizdir. Bayburt ili 2020 TÜİK verisine göre 78.550 nüfusa sahip ilimizdir. Bayburt ilinde üç tane ilçe bulunmaktadır.

Bayburt ilinin yüz ölçümü 3,741 km2 ‘dir. Bayburt ilinin coğrafi konumu ise 40° 15′ 37.1484” Kuzey ve 40° 13′ 40.9656” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Bayburt Alan Kodu
Bayburt Alan Kodu

Bayburt Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…