Bayat Mahalleleri

Bayat İlçesi

Bayat mahalleleri, Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Bayat, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Bayat ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz kırk sekizinci en büyük ilçesidir. Bayat İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 411 km2’dir. Bayat ilçesinin rakımı ise 698 m olarak hesaplanmıştır. Bayat ilinin Kuzeyinde Eskişehir, doğusunda ise Emirdağ, batısında İscehisar, Güneyinde ise Bolvadin ilçeleri bulunmaktadır. Bayat ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayat İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Bayat ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.573 nüfusa sahiptir.

Bayat ilçesini coğrafi konumu ise 38° 59′ 3.3252” Kuzey ve 30° 55′ 26.0436” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bayat Mahalleleri

Bayat ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Bayat ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi ve Büyük mahalleleridir. İlçenin nüfusu yapısını büyük bir kısmını köy yerleşimleri oluşturmaktadır.

bayat mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BAYAT MAHALLELERİ

  1. Büyük Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Hürriyet Mah.
  4. Yeni Mah.

Bayat Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bayat mahalleleri, Kurt İni, Ahalar, Kavak, Elicek, Çamdağı ve Asarcık Örenleri, Kümbet, İnpazarcık, Asarkale (Sidre), Elicek Mağarası ve Kayalıtaş gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Bayat Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bolvadin Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…