İçeriğe geç

Batman Nüfusu

Batman Nüfusu Nedir?

Batman nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 626.319’dir. Bu nüfusun 315.752 erkek nüfusu, 310.567 ise kadın nüfusu şeklindedir. Batman ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Batman Nüfus Dağılımı

Batman ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Batman Nüfusu

Please select a wpDataTable.
batman yıllara göre nüfusu
batman yıllara göre nüfus grafik

Batman ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli artış yaşanmaktadır. 2007 ve 2021 yılları arasında erkek nüfusu daha fazla olduğu görülmektedir.

Batman İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Batman ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Kozluk ve Beşiri ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Hasankeyf, Gercüş ve Sason İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Hasankeyf ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
batman nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 ve 2018 yıllarında en yüksek artış hızı yaşanmışken günümüze kadar düşüşler yaşanmıştır.

Batman Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Batman ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (4.680 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Batman Hakkında

Batman ili Türkiye’nin alan olarak elli beşinci en büyük ilçesidir. İluh, Beşiri’ye bağlı bir köy iken, 2 Mart 1936’de 25 köyün bağlandığı bir bucak haline gelmiştir. Raman Dağında petrolün çıkarılmasıyla başlayan ve  büyük bir ekonomik değişime uğrayan İluh’un tren yolunun şehir merkezinden geçmesi de önemli derecede fayda sağlamıştır. Şehir çok fazla göç alıyor ve hızla gelişen İluh’ta 1955 yılında belediye teşkilatı kuruluyor 1957 yılında Siirt iline bağlı olan, İluh merkez olmak üzere 22 köyün bağlı olduğu “Batman ilçesi” kurulmuştur. Batman ilinin en büyük ekonomik kaynağı Raman Dağından çıkan petrolle sağlanmaktadır. Genel olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşılmaktadır.

batman nüfusu