İçeriğe geç

Batman Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Batman ilinin alan kodu ise 488 şeklindedir. Batman ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

488 Nerenin Alan Kodu?

Batman İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 488 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Batman Telefon Kodu, Batman ili

Batman ilçeleri, Batman ili Türkiye’nin alan olarak elli beşinci en büyük ilçesidir. İluh, Beşiri’ye bağlı bir köy iken, 2 Mart 1936’de 25 köyün bağlandığı bir bucak haline gelmiştir. Raman Dağında petrolün çıkarılmasıyla başlayan ve  büyük bir ekonomik değişime uğrayan İluh’un tren yolunun şehir merkezinden geçmesi de önemli derecede fayda sağlamıştır. Şehir çok fazla göç alıyor ve hızla gelişen İluh’ta 1955 yılında belediye teşkilatı kuruluyor 1957 yılında Siirt iline bağlı olan, İluh merkez olmak üzere 22 köyün bağlı olduğu “Batman ilçesi” kurulmuştur. Batman ilinin en büyük ekonomik kaynağı Raman Dağından çıkan petrolle sağlanmaktadır. Genel olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Batman ili 2020 TÜİK verisine göre 620.278 nüfusa sahip ilimizdir. Batman ilinde altı tane ilçe bulunmaktadır.

Batman ilinin yüzölçümü 4.649 km2’dir. Batman ilinin coğrafi konumu ise 37° 53′ 22.2684” Kuzey ve 41° 7′ 45.4224” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Batman Alan Kodu
Batman Alan Kodu

Batman Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…