Başmakçı Mahalleleri

Başmakçı İlçesi

Başmakçı mahalleleri, Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Başmakçı, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Başmakçı ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz doksan birinci en büyük ilçesidir. Başmakçı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 446 km2’dir. Başmakçı ilçesinin rakımı ise 850 m olarak hesaplanmıştır. Başmakçı ilinin Kuzeyinde Dinar, doğusunda Isparta, batısında Dazkırı, Güneyinde ise Evciler ilçeleri bulunmaktadır. Başmakçı ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Başmakçı İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Başmakçı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.617 nüfusa sahiptir.

Başmakçı ilçesini coğrafi konumu ise 37° 53′ 55.6260” Kuzey ve 30° 0′ 33.4260” Doğu gps koordinatlarıdır.

Başmakçı Mahalleleri

Başmakçı ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Başmakçı ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gülistan mahallesi, Çağlayan mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yukarı Hilal mahallesi, Aşağı Hilal mahallesi ve Yeni mahalleleridir.

başmakçı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BAŞMAKÇI MAHALLELERİ

  1. Aşağı Hilal Mah.
  2. Barbaros Mah.
  3. Çağlayan Mah.
  4. Fatih Mah.
  5. Gülistan Mah.
  6. Mimar Sinan Mah.
  7. Yeni Mah.
  8. Yukarı Hilal Mah.

Başmakçı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Başmakçı mahalleleri, Değirmendere Kanyonu, Acıgöl-Kuş Cenneti, Sultan Abdurrahman Türbesi, Gülyağı Fabrikası, Akkeçili Köyü Camii, Ulu Cami-Cuma Cami ve Recep Bey Camisi gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Başmakçı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Afyon Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…