İçeriğe geç

Başçiftlik Mahalleleri

Başçiftlik İlçesi

Başçiftlik mahalleleri, Başçiftlik ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz seksen dördüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Tokat’ın ilçesi olan Başçiftlik, Tokat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Başçiftlik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 246 km2’dir. Başçiftlik ilçesinin rakımı ise 1.395 m olarak hesaplanmıştır. Başçiftlik ilçesinin Kuzeyinde Reşadiye ve Niksar, doğusunda Reşadiye, batısında Niksar, Güneyinde ise Niksar ilçeleri bulunmaktadır. Başçiftlik ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Başçiftlik İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Başçiftlik ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.530 nüfusa sahiptir.

Başçiftlik ilçesini coğrafi konumu ise 40° 33′ 54.9144” Kuzey ve 37° 8′ 12.1308” Doğu gps koordinatlarıdır.

Başçiftlik Mahalleleri

Başçiftlik ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Başçiftlik ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Başçiftlik mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gençosman mahallesi, Gençosman mahallesi ve Karacaören Gaziosmanpaşa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karacaören Alibaba mahallesi, Karacaören Aşırıoğlu mahallesi ve Fatih mahalleleridir.

Başçiftlik Mahalleleri
Başçiftlik Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BAŞÇİFTLİK MAHALLELERİ

  • Cumhuriyet Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Fatih Mah.
  • Gençosman Mah.
  • Gençosman Mah.
  • Karacaören Alibaba Mah.
  • Karacaören Aşıroğlu Mah.
  • Karacaören Gaziosmanpaşa Mah.
  • Sinanpaşa Mah.

Başçiftlik Tarihi ve Gezilecek Yerler

Başçiftlik mahalleleri, Üçoluk Göleti, Karaçam  Düden Yaylası ve Başçiftlik Kayak Merkezi gibi yerler bulunmaktadır. Tokat ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Başçiftlik Tarihi ve Gezilecek Yerler

Başçiftlik Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Erbaa Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…