İçeriğe geç

Bartın Nüfusu

Bartın Nüfusu Nedir?

Bartın nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 201.711’dir. Bu nüfusun 99.960 erkek nüfusu, 101.751 ise kadın nüfusu şeklindedir. Bartın ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Bartın Nüfus Dağılımı

Bartın ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Bartın Nüfusu

Please select a wpDataTable.
BARTIN yıllara göre nüfusu

Bartın ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli artış yaşanmaktadır. 2007 ve 2021 yılları arasında kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Bartın İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Bartın ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez ve Ulus ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Kurucalişe ve Amasra İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Kurucalişe ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2018 ve 2019 yılların arasında ciddi bir düşüş yaşanmış olup son yıllarda nüfus artış hızında yükselmeler görülmektedir.

Bartın Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Bartın ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (2.076 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Bartın Hakkında

Bartın ili Türkiye’nin alan olarak seksen birinci en büyük ilçesidir. Adını, kenarında kurulduğu Bartın Çayı’nın antik dönemdeki isminden (Parthenios) alan kent, Çayın kıyısında kurulan şehre ise Parthenia adı verildi. Zamanla Bartın adını almıştır. Bartın’in yöre halkının en önemli geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve sanayi sektörleridir. Mısır ve çilek üretimi tarımda ön plandadır. Hayvancılık da ise büyükbaş ve kümes hayvancılığı önemli geçim kaynağıdır. Ayrıca Bartın Deresi denizden gemi ulaşabilir buda Türkiye’nin uygun tek deresidir.

bartın nüfusu