İçeriğe geç

Balıkesir Nüfusu

Balıkesir Nüfusu Nedir?

Balıkesir nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 1.250.610’dir. Bu nüfusun 625.527 erkek nüfusu, 625.083 ise kadın nüfusu şeklindedir. Balıkesir ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Balıkesir Nüfus Dağılımı

Balıkesir ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Balıkesir Nüfusu

Please select a wpDataTable.
balıkesir yıllara göre nüfusu
balıkesir yıllara göre nüfusu grafik

Balıkesir ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli düşüşler yaşanmaktadır. 2007 ve 2021 yılları arasında erkek ve kadın nüfusunda değişimler görülmektedir.

Balıkesir İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Balıkesir ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Karesi, Altıeylül ve Edremit ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Damal, Posof ve Hanak İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Damal ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2007 ve 2021 yılları arasında nüfus artış hızında pozitif yönde değişiklik uğrayacak şekilde devam etmektedir.

Balıkesir Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Balıkesir ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (14.272 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Balıkesir Hakkında

Balıkesir ili alan olarak Türkiye’nin on üçüncü en büyük ilimizdir. Yapılan araştırmalarda bölgede MÖ 8000-3000 yılları arası yerleşime geçildiği düşünülmektedir. Bölgede Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik dönemlerinden kalma izler bulunmuştur. Bu bölgede ilk defa adı geçen şehir Agiros (Achiraus)’dur. Balıkesir ilinin ekonomik yapısını tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Tarım da başlıca ürünleri zeytin, buğday ve arpa ürünleri yetiştirilmektedir.

balıkesir nüfusu