İçeriğe geç

Balıkesir Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Balıkesir ilinin alan kodu ise 266 şeklindedir. Balıkesir ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

266 Nerenin Alan Kodu?

Balıkesir İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 266 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Balıkesir Telefon Kodu, Balıkesir ili

Balıkesir ilçeleri, Balıkesir ili alan olarak Türkiye’nin on üçüncü en büyük ilimizdir. Yapılan araştırmalarda bölgede MÖ 8000-3000 yılları arası yerleşime geçildiği düşünülmektedir. Bölgede Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik dönemlerinden kalma izler bulunmuştur. Bu bölgede ilk defa adı geçen şehir Agiros (Achiraus)’dur. Balıkesir ilinin ekonomik yapısını tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Tarım da başlıca ürünleri zeytin, buğday ve arpa ürünleri yetiştirilmektedir. Balıkesir ilinin 2020 TÜİK verisine göre 1.240.285 nüfusa sahip ilimizdir. Balıkesir ilinde yirmi bir tane ilçe bulunmaktadır. Balıkesir ilinin yüz ölçümü 14,272 km2’dir. Balıkesir ilinin coğrafi konumu ise 39° 39′ 11.8692” Kuzey ve 27° 53′ 25.2348” Doğu gps koordinatlarıdır.

Balıkesir Alan Kodu
Balıkesir Alan Kodu

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…