İçeriğe geç

Balçova Mahalleleri

Balçova İlçesi

Balçova mahalleleri, Balçova ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz ellinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan İzmir’in ilçesi olan Balçova, İzmir’in yerleşim yerlerinden biridir. Balçova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 16 km2’dir. Balçova ilçesinin rakımı ise 33 m olarak hesaplanmıştır. Balçova ilçesinin doğusunda Konak, batısında Nazlıdere, Güneyinde ise Karabağlar ilçeleri bulunmaktadır. Balçova ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Balçova İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Balçova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 78.804 nüfusa sahiptir.

Balçova ilçesini coğrafi konumu ise 38° 23′ 20.7024” Kuzey ve 27° 2′ 59.9496” Doğu gps koordinatlarıdır.

Balçova Mahalleleri

Balçova ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Balçova ilçesinin 15 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Balçova mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Onur mahallesi, Eğitim mahallesi ve Korutürk mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bahçelerarası mahallesi, İnciraltı mahallesi ve Teleferik mahalleleridir. İzmir ili büyükşehir olduğundan bütün yerleşimler mahalle olarak tanımlanmaktadır.

Balçova Mahalleleri
Balçova Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BALÇOVA MAHALLELERİ

  • Bahçelerarası Mah.
  • Çetin Emeç Mah.
  • Eğitim Mah.
  • Fevzi Çakmak Mah.
  • İnciraltı Mah.
  • Korutürk Mah.
  • Onur Mah.
  • Teleferik Mah.

Balçova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Balçova mahalleleri, Deniz Müzesi, Balçova Dede Dağı / Teleferik, Balçova Terapi Ormanı ve İnciraltı Kent Ormanı gibi yerler bulunmaktadır. İzmir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Balçova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Balçova Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Aliağa Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…