İçeriğe geç

Babadağ Mahalleleri

Babadağ İlçesi

Babadağ mahalleleri, Babadağ ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz seksen dokuzuncu ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Denizli’nin ilçesi olan Babadağ, Denizli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Babadağ İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 124 km2’dir. Babadağ ilçesinin rakımı ise 758 m olarak hesaplanmıştır. Babadağ ilinin Kuzeyinde Sarayköy, doğusunda ise Merkezefendi, batısında Aydın, Güneyinde ise Tavas ilçeleri bulunmaktadır. Babadağ ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Babadağ İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Babadağ ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.438 nüfusa sahiptir.

Babadağ ilçesini coğrafi konumu ise 37° 48′ 38.3796” Kuzey ve 28° 51′ 31.6152” Doğu gps koordinatlarıdır.

Babadağ Mahalleleri

Babadağ ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Babadağ ilçesinin 9 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Babadağ mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Kelleci mahallesi ve Gazi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Oğuzlar mahallesi, Ahıllı mahallesi ve Kıranyer mahalleleridir.

babadağ mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BABADAĞ MAHALLELERİ

 1. Ahıllı Mah.
 2. Bekirler Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Demirli Mah.
 5. Gazi Mah.
 6. Gündoğdu Mah.
 7. İncilipınar Mah.
 8. Kelleci Mah.
 9. Kıranyer Mah.
 10. Mollaahmet Mah.
 11. Oğuzlar Mah.
 12. Yeniköy Mah.

Babadağ Tarihi ve Gezilecek Yerler

Babadağ mahalleleri, Cumhuriyet Mahallesi, Kırcataş Camisi, Attuda Antik Kenti, Trapezopolis Antik Kenti Ve Nekropolü ve Yardan Çayı gibi yerler bulunmaktadır. Denizli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Babadağ Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Acıpayam Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…