İçeriğe geç

Ayvacık Posta Kodu

Ayvacık Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Ayvacık Posta Kodu Sorgulama

Ayvacık’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Ayvacık ilçesi Hakkında

Ayvacık ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz altmış beşinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Ayvacık, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Ayvacık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 880 km2’dir. Rakımı ise 288 m olarak hesaplanmıştır. Ayvacık ilinin Kuzeyinde Bayramiç ve Ezine, doğusunda ise Balıkesir ilçeleri bulunmaktadır. Ayvacık ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ayvacık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ayvacık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.751 nüfusa sahiptir.

Ayvacık Posta Kodu
Ayvacık Posta Kodu